Kaikki yhteystiedot

Johto

Toimitusjohtaja Timo Julkunen, timo.julkunen@wsoy.fi

Markkinointi ja viestintä

Markkinointi- ja viestintäjohtaja Reetta Miettinen, p. 040 8344 340, reetta.miettinen@wsoy.fi
Brand Manager Satu Sirkiä, p. 040 0485 228, satu.sirkia@wsoy.fi
Brand Manager Mikko Immonen, p. 050 5644 721, mikko.immonen@wsoy.fi
Senior Brand manager Kaisa Hyväri, p. 040 5315 391, kaisa.hyvari@wsoy.fi
Viestintäpäällikkö Tuuli Leppänen p. 040 5646 734, tuuli.leppanen@wsoy.fi
Viestintäpäällikkö Liisa Aalto, p. 0503056101, liisa.aalto@wsoy.fi
Viestintäpäällikkö Mari Nieminen, p. 050 5480 709, mari.nieminen@wsoy.fi
Markkinointi- ja viestintäassistentti Venla Tyynelä, p. 050 3415 101, venla.tyynela@wsoy.fi
Asiakasmarkkinointipäällikkö Hanna Ylätalo, p. 040 7768 548, hanna.ylatalo@wsoy.fi
Digimyyntipäällikkö Petra Minn, p. 044 5649 669, petra.minn@wsoy.fi
Tuottaja Hanna-Riikka Summanen, p. 040 7380 766, hanna-riikka.summanen@wsoy.fi
Tapahtumatuottaja Sami Ravattinen, p. 040 8367 832, sami.ravattinen@wsoy.fi

tiedotus@wsoy.fi

Myynnin, tuotannon, HR:n, taloushallinnon, IT:n ja Rights Managementin sähköpostiosoitteet muotoa etunimi.sukunimi@wsoy.fi

Myynti

Myyntijohtaja Veli-Pekka Matilainen, p. 040 3424 773
Myyntiryhmän päällikkö Laura Lyyntinen, p. 050 4063 626
Asiakkuuspäällikkö Mika Hänninen, p. 040 5848 968
Tuotepäällikkö Kaisa Tenhunen, p. 040 5838 476
Myyntipäällikkö Suvi Gardemeister, p. 050 5762 354
Verkkokauppapäällikkö Pirita Hietalahti, p. 050 4734 360
Myymälävastaava Harri Mäki

Tuotanto, Rights & Product Management ja IT

Business Development Director Janne Koskinen

Tuotannonsuunnittelija Tarja Nieminen
Tuotannonsuunnittelija Petri Söderberg
Senior Digital Producer Liisa Riste
Digital Producer Elina Vesala
Digital Producer Jenni Kinnunen
Digital Producer Iisa Tammisto
Digital Producer Emmi Barkar
Digital Producer Kukka-Maaria Kortesluoma
Digital Producer Roosa Saloheimo
Digital Production Assistant Sara Vogt

Development Manager, Rights & Metadata Anna Suominen
Specialist, Rights & Metadata Laura Arvela
Rights & Product Coordinator Tanja Palosaari

System and Service Manager IT Juha Otava
System and Service Manger Integrations Lasse Lehtinen
IT Specialist Juha Jääskä

HR

Henkilöstöpäällikkö Hanna Tuhkanen
Palvelukoordinaattori Anitta Kivikoski
Koordinaattori Kaarina Lehto
Koordinaattori Jenni Mäkinen
Toimistopalveluvastaava Jaana Tuominen

Avoimet työpaikat

Voit tarkistaa avoimet työpaikat tai jättää avoimen hakemuksen kirjautumalla Werner Söderström Oy:n rekrytointiportaaliin. Aloita rekrytointiportaalin käyttö rekisteröitymällä käyttäjäksi.

Taloushallinto

CFO Otto Kajander
Business Controller Päivi Piirainen
Royalty Controller Leena Haakana
Royalty Controller Riitta Immonen
Royalty Controller Päivi Saarinen
Royalty Controller Emilia Voutilainen
Assistant Controller Kirsi Othman

Bonnier Rights Finland

Country Manager & Literary Agent eleonoora.kirk@bonnierrights.fi
Rights Manager Marja Tuloisela, marja.tuloisela@bonnierrights.fi
Literary Agent Terhi Isomäki-Blaxall, terhi.isomaki-blaxall@bonnierrights.fi
Bonnier Rights Finland -sivusto

Toimitukset

Sähköpostiosoitteet muotoa etunimi.sukunimi@wsoy.fi

Kotimainen ja suomennettu kaunokirjallisuus

Kustantaja Anna-Riikka Carlson
Kustantaja Leena Balme
Toimituspäällikkö Mikko Rouhiainen
Kustannuspäällikkö Hanna Pudas
Kustannustoimittaja Silja Koivisto
Kustannustoimittaja Lea Peuronpuro
Toimituspäällikkö Lotta Dufva
Kustannustoimittaja Marjut Karasmaa-Donovan (vuorotteluvapaalla)
Kustannustoimittaja Johanna Kerola
Kustannustoimittaja Alice Martin
Kustannustoimittaja Saara Pääkkönen (opintovapaalla)
Graafikko Martti Ruokonen

Tietokirjallisuus

Kustantaja Henrikki Timgren
Kustannuspäällikkö Pälvi Kuosmanen
Kustannuspäällikkö Joni Strandberg
Kustannustoimittaja Kaisa Kauppila
Kustannustoimittaja Joel Kontro
Kustannustoimittaja Ilkka Pernu
Kustannustoimittaja Ilona Räihä

Lasten- ja nuortenkirjallisuus

Kustantaja Paula Halkola
Kustannuspäällikkö Ulla Huopaniemi-Sirén
Toimituspäällikkö Mikael Ahlström
Kustannustoimittaja Päivi Kaataja
Kustannustoimittaja Essi Kytöhonka
Kustannustoimittaja Anniliina Lassila
Kirjallinen tuottaja Laura Andersson
Graafikko Riikka Turkulainen

WSOY:n käynti- ja postiosoite

Lönnrotinkatu 18 A,  00120 Helsinki
PL 1259, 00101 Helsinki

Puhelinvaihde

p. 010 5060 200

Kirjakauppa

Lönnrotinkatu 21, 00120 Helsinki
Puh. 010 5060 170

Aukioloajat
Ma-Pe klo 10.00–17.00

Kirjakauppa on päivittäin suljettu lounastauon ajan klo 13.00-13.45 välisenä aikana.

ja wernerjarl.fi

Tilaukset

Kirjavälitys, katso tarkemmat yhteystiedot täältä.

Laskutusosoitteet

Werner Söderström Osakeyhtiö
Y-tunnus: 0599340-0 / VAT-tunnus: FI05993400

Verkkolaskut
OVT-tunnus: 003705993400
Operaattori: Maventa (DABAFIHH)

Paperilaskut
05993400
PL 100
80020 Kollektor Scan

Laskun viitetiedoksi on merkittävä tilaajan nimi ja laskuttajan y-tunnus (VAT) on näyttävä laskun tiedoissa.

Voit lähettää ostolaskuja myös sähköpostitse joko PDF- tai TIFF-muodossa invoice-05993400@kollektor.fi

Laskun tulee olla PDF-muodossa.
Laskut pitää olla sähköpostin liitteenä, yksi lasku per liitetiedosto. Liitetiedostoja voi olla useampia.
Yhdessä tiedostossa saa olla ainoastaan yksi lasku sisältäen mahdolliset laskun liitteet.
Liitetiedostojen koko yhteensä saa olla korkeintaan 10MB.