Toimitukset

WSOY kustantaa monipuolisesti kotimaista ja suomennettua kauno- ja tietokirjallisuutta sekä lasten- ja nuortenkirjoja. Vuonna 1878 perustettu WSOY tunnetaan monien suomalaisten klassikkokirjailijoiden kustantajana. WSOY toimii kirjallisuuden suunnannäyttäjänä ja tuo kiinnostavimpia kirjoja niin Suomesta kuin maailmalta lukijoiden ulottuville. WSOY työskentelee pitääkseen kirjat ja lukemisen merkityksellisenä osana suomalaisten elämää sekä vaaliakseen kirjallista perintöään.

    Kotimainen kaunokirjallisuus

    Werner Söderström Osakeyhtiö on perinteikäs kustantamo, joka on julkaissut suomenkielistä kirjallisuutta jo yli sadan vuoden ajan. Vaalimme monipuolista, laadukasta kirjallisuutta ja etsimme aina uusia, lahjakkaita kirjoittajia.

    Anna-Riikka Carlson

    Kustantaja
    anna-riikka.carlson@wsoy.fi
    0407781149

    Anna-Riikka Carlson luotsaa WSOY:n kaunokirjallisuutta ja toimii kustannustoimittajien ja kirjailijoiden työn tukena. Kirjojen lisäksi rakkaita asioita hänelle ovat muun muassa kansallispuistot, kirjeiden kirjoittaminen ja keskustelut, joissa vastakkaisista näkemyksistä syntyy jotain rakentavaa.

    Samuli Knuuti

    Kustannustoimittaja
    samuli.knuuti@wsoy.fi
    -

    Samuli Knuuti oppi lukemaan vuonna 1975 ja harjoittelee sitä ahkerasti vieläkin. Valmistuin vanhempien iloksi Helsingin yliopistosta vuonna 2002 yleisestä kirjallisuustieteestä ja teoreettisesta filosofiasta: sitä ennen ja sen jälkeen olen tehnyt töitä journalistina siellä & täällä ja kotimaisen kaunokirjallisuuden kustannustoimittajana WSOY:llä. Luen kaikkea, mutta eräkirjallisuutta en ymmärrä. Rakastan viihtyä, mutta en pelkää nähdä vaivaa. Erityisiä kiinnostuksen alueitani ovat kielellisesti irrotteleva ja lajityyppien aitoja kaatava proosa, jälkimoderni fiktio, kauhu, scifi ja populaarikulttuuri noin yleensä. Ilo, leikki, syvyys!

    Silja Koivisto

    Kustannustoimittaja
    silja.koivisto@wsoy.fi
    0407534651

    Silja Koivisto nauttii hienosta lauseesta tai säkeestä, vetävästä tarinasta, kaikesta mikä koskettaa. Kirjat ja elokuvat ovat hänelle usein todempia kuin ympäröivä todellisuus. Hän on ollut kustannustoimittajana vuodesta 2005 lähtien ja pitää etuoikeutena saada työskennellä lahjakkaiden ja luovien ihmisten kanssa.

    Mikko Rouhiainen

    Toimituspäällikkö
    mikko.rouhiainen@wsoy.fi
    040 672 1069

    Mikko Rouhiainen on lohjalaissyntyinen toimituspäällikkö, joka rauhoittuu katselemalla vanhoja Patakakkosia. ”Se on kuin kävelisi metsässä”, hän toteaa suhteestaan kirjallisuuteen. Rouhiainen on lukupiiri Nahkaesiliinan perustajajäseniä.

    Hanna Pudas

    Kustannuspäällikkö
    hanna.pudas@wsoy.fi
    040 848 4082

    Lea Peuronpuro

    Kustannustoimittaja
    lea.peuronpuro@wsoy.fi
    050 438 6011

    Jouni Tikkanen

    Kustannustoimittaja
    jouni.tikkanen@wsoy.fi
    050 5709 976

    Martti Ruokonen

    Graafikko
    martti.ruokonen@wsoy.fi
    0400 882 548

    Suomennettu kaunokirjallisuus

    Kannet auki maailmaan! Raikkaat kaunokirjalliset tuulet ulkomailta rikastavat suomalaista ajattelua -- ja kirjahyllyä. Suomalainen lukee parhaiten suomeksi, ja lukunautinnon takaa korkeatasoinen käännöskirja.

    Leena Balme

    Kustantaja
    leena.balme@wsoy.fi
    0504493391

    Marjut Karasmaa-Donovan

    Kustannustoimittaja
    marjut.karasmaa-donovan@wsoy.fi
    0407449793

    Alice Martin

    Kustannustoimittaja
    alice.martin@wsoy.fi
    050 594 9531

    Kustannustoimittaja, Shakespeare-lukupiiri

    Saara Pääkkönen

    Kustannustoimittaja

    Kustannustoimittaja

    Lotta Dufva

    Toimituspäällikkö
    lotta.dufva@wsoy.fi
    050 471 5884

    Johanna Kerola

    Kustannustoimittaja
    johanna.kerola@wsoy.fi
    0505052990

    Tietokirjallisuus

    Hyvä tietokirja koskettaa, viihdyttää, tuulettaa ajatuksia tai antaa elämyksiä. Se voi myös auttaa parantamaan elämää tai opettaa taitoja. Onnistuneessa tietokirjassa on usein jokin omaperäinen ja yllättäväkin tulokulma tai vahva tarinallinen imu. Hyvä tietokirja avaa lukijalleen uuden maailman.

    WSOY:n tietokirjallisuuden alle mahtuvat niin kertovat tietokirjat ja elämäkerrat kuin kirjat kehon ja mielen hyvinvoinnista käytännön taitoihin.

    Henrikki Timgren

    Kustantaja
    henrikki.timgren@wsoy.fi
    044 321 0666

    Joni Strandberg

    Kustannuspäällikkö
    joni.strandberg@wsoy.fi
    010 5060 244

    Joel Kontro

    Kustannustoimittaja
    joel.kontro@wsoy.fi
    0445057331

    Pälvi Kuosmanen

    Kustannuspäällikkö
    palvi.kuosmanen@wsoy.fi
    0405650268

    Kaisa Kauppila

    Kustannustoimittaja
    kaisa.kauppila@wsoy.fi
    0503256346

    Ilona Räihä

    Kustannustoimittaja
    ilona.raiha@wsoy.fi
    040 752 7847

    Ilkka Pernu

    Kustannustoimittaja
    ilkka.pernu@wsoy.fi
    044 578 5355

    Lasten- ja nuortenkirjallisuus

    WSOY:n lasten- ja nuortenkirjaosasto julkaisee innostavaa ja korkeatasoista luettavaa laajalle ikäryhmälle nollasta kahdeksaantoista ikävuoteen, aina katselukirjoista nuorten aikuisten romaaneihin. WSOY:n perinteet lastenkirjojen kustantajana ovat ainutlaatuisen pitkät ja vahvat.

    Paula Halkola

    Kustantaja
    paula.halkola@wsoy.fi
    050 3414 210

    Ulla Huopaniemi-Sirén

    Kustannuspäällikkö
    ulla.huopaniemi-siren@wsoy.fi
    0407656475

    Olen työskennellyt lasten- ja nuortenkirjallisuuden kustannustoimittajana vuodesta 1999. Teen ilolla töitä realistisen nuortenromaanin, chick-litin, sick-litin, clean-teenin, dekkarin, rakkaustrillerin, paranormaalin romanssin, fantasian, spefin, dystopian ja kaiken sen kirjallisuuden parissa, mitä ei vielä ole määritelty.

    Mikael Ahlström

    Toimituspäällikkö
    mikael.ahlstrom@wsoy.fi
    0415077025

    Hurahdin varhaisnuorena Tolkieniin, Asterixiin ja Non Stop -lehtiin, ja sillä tiellä ollaan edelleen. Arvostan kaikkea hyvää kirjallisuutta, laadukkaita suomennoksia ja fiksuja sarjakuvia.

    Päivi Kaataja

    Kustannustoimittaja
    paivi.kaataja@wsoy.fi
    0503289798

    Olen työskennellyt lasten- ja nuortenkirjallisuuden kustannustoimittajana vuodesta 2005. Erityisalani ja intohimoni ovat lasten kuvakirjat sekä käsityökirjat – kauniit kirjat. Metsästän silmä kovana uusia kuvittajia ja oivaltavia tekstejä, kuuntelen herkällä korvalla sanan ja kuvan vuoropuhelua.

    Essi Kytöhonka

    Kustannustoimittaja
    essi.kytohonka@wsoy.fi
    040 820 4168

    Olen työskennellyt nuortenkirjojen kustannustoimittajana vuodesta 2001. Nuoruus on suurien tunteiden ja isojen valintojen aikaa, mutta tämä kiihkeä hetki on elämässä pian ohi ja monet valinnoista saa tehdä vain kerran. Työssäni saan pohtia saman kiehtovan elämänvaiheen kysymyksiä yhä uudestaan.

    Anniliina Lassila

    Kustannustoimittaja
    anniliina.lassila@wsoy.fi
    050 5716 978

    Riikka Turkulainen

    Graafikko
    riikka.turkulainen@wsoy.fi
    040 700 2939

    Laura Andersson

    Kirjallinen tuottaja
    laura.andersson@wsoy.fi
    050 5231 388

    Sarjakuvat

    WSOY:llä on Suomen pisimmät perinteet sarjakuvakustantajana. Ensimmäinen suomalainen sarjakuvakirja, Ilmari Vainion Professori Itikaisen tutkimusretki, ilmestyi WSOY:n kustantamana 1911. Nyt, toistasataa vuotta myöhemmin, WSOY julkaisee laadukasta kotimaista ja käännettyä sarjakuvaa niin aikuisille kuin nuoremmillekin.

    Paula Halkola

    Kustantaja
    paula.halkola@wsoy.fi
    050 3414 210

    Mikael Ahlström

    Toimituspäällikkö
    mikael.ahlstrom@wsoy.fi
    0415077025

    Hurahdin varhaisnuorena Tolkieniin, Asterixiin ja Non Stop -lehtiin, ja sillä tiellä ollaan edelleen. Arvostan kaikkea hyvää kirjallisuutta, laadukkaita suomennoksia ja fiksuja sarjakuvia.